Wystawa “Wreszcie we własnym domu. Dom Polski w transformacji”

Kolejne kulturalne wyjście za nami! Tym razem wybraliśmy się na 8. edycję festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, której hasło przewodnie brzmi “Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji”.

Jak należy rozumieć ten tytuł? Własny dom to przenośnia, chodzi o naszą ojczyznę w rozumieniu naszego domu. Domu, który jest nasz własny, ponieważ w końcu, dzięki zmianom ustrojowym, mamy nad nim pełną, powszechną władzę, całe społeczeństwo jest odpowiedzialne za jego stan. Hasło to zostało zainspirowane filmikiem z tamtego okresu, w którym znani aktorzy zachęcali ludzi do dodatkowego wsparcia finansowego państwa.

Na wystawie mieliśmy okazję zobaczyć zarówno historię rozwoju branży budowlanej w Polsce, jak i obecną sytuację oraz pewne przewidywane trendy. Przede wszystkim ukazano zmianę zachowań obu stron tego rynku – deweloperów, którzy przejęli rolę państwa na rynku mieszkań oraz nabywców, których struktura społeczna również się przeistoczyła. Artyści obalają mity współczesnego mieszkalnictwa, związane m.in. z cichymi, spokojnymi osiedlami na przedmieściach, osiedlami grodzonymi czy dbaniem o odpowiednią powierzchnię terenów zielonych wśród blokowisk. Widzieliśmy także różnorakie patologie dotyczące chociażby finansowania zakupu własnego lokum poprzez kredyt.

Autorzy wystawy posługują się różnorakimi formami wyrazu. Znajdziemy tam fotografie, makiety, filmy, animacje oraz konstrukcje, naświetlające w niebanalny sposób określone problemy, trendy czy mody w społeczeństwie i mieszkalnictwie. Warte wspomnienia są szczególnie filmik prezentujący kobiety tańczące w swoich domach do piosenki Zdzisławy Sośnickiej (jako tradycyjnie pełniące wciąż swoją rolę dbających o dom, w którym czują się najlepiej, najswobodniej), a także koło fortuny z popularnego teleturnieju, na którym każda suma pieniędzy określa nasze położenie w swoistym łańcuchu pokarmowym rynku mieszkaniowego.

Serdecznie polecamy odwiedzenie wystawy, ponieważ nasze wrażenia są bardzo pozytywne, a sama wystawa niesie sporą wartość edukacyjną, a informacje i historie są przedstawione w niebanalny, niecodzienny sposób.