DKF Overground

W 1994 roku wspólna pasja – kino – popchnęła garstkę studentów SGH do stworzenia klubu, w którym mogliby nie tylko oddawać się przyjemności oglądania filmów, ale w którym mogliby podzielić się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach swoimi przemyśleniami na ich temat.

Czemu nie przemyśleniami na temat muzyki, książek, wierności filmowych adaptacji? Od tego czasu ich małe kino studenckie przechodziło powolne transformacje – ludzie przychodzili i odchodzili, niektórzy z nich zostawali na dłużej i pomogli, by w 1997 roku Overground dołączył do Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To od tego momentu możemy cieszyć się trzema literami DKF w nazwie.

Wyobraź sobie, Drogi Widzu, że udajesz się do Overgroundu. Przed drzwiami sali kinowej gromadzi się mały tłumek ludzi, którzy przyszli tu zobaczyć film i porozmawiać. Rozmowy właściwie już się toczą – grupki bliższych znajomych już zaczynają dyskutować o tym, czego można się spodziewać dzisiejszego wieczoru. Wchodzisz do środka i zajmujesz miejsce, rozglądasz się wokół, dopóki drzwi nie zostaną zamknięte, a przed ekran wychodzi osoba z mikrofonem i wprowadza Cię w klimat filmu i jego problematykę – prelekcja rozpoczęta. Zyskujesz garść informacji na temat filmu i światło gaśnie, a kurtyna się rozsuwa. I właśnie wtedy, podczas pierwszych klatek filmu, zaczynasz mieć, Drogi Widzu, pierwsze własne wrażenie o obrazie, który oglądasz. Wrażenie to kompletujesz do ostatniej klatki, gdy zapala się światło i zaczyna się dyskusja. Możesz skonfrontować swoje opinie ze zdaniem innych widzów, a gdy podczas dyskusji obecny jest ktoś z twórców filmu – również swoje wyobrażenia o pracy przed kamerą. Andrzej Wajda, Konrad Niewolski, czy Marek Kondrat – tacy goście są w stanie pobudzić wyobraźnię i zazwyczaj są zasypywani gradem pytań. Dyskusja się kończy, ludzie powoli opuszczają salę, żegnają się nawzajem. Wychodzisz z kina i udajesz się do metra, na tramwaj lub po prostu do domu. Atmosfera kina ciągle unosi się gdzieś nad Twoją głową…

Co gramy? Filmy, które są w stanie zainteresować ludzi i pobudzić ich do myślenia. Czy będzie to kino europejskie, południowoamerykańskie, czarno-białe, nieme, a może czasami hollywoodzka produkcja z drugim dnem, ważne żeby film był w stanie wywołać wątpliwości, śmiech, prawdziwe emocje. Pokazujemy też obrazy krótkometrażowe (filmy z Tofifest), animacje (przegląd Animacje|Interpretacje), promujemy mało popularne, a nagradzane na zagranicznych festiwalach kino europejskie (cykl Nowe Odkrycia Kina Europejskiego). Dobre filmy zawsze mają u nas szansę. Projekcje Overgroundu odbywają się w Szkole Głównej Handlowej w auli wyposażonej w profesjonalny sprzęt do wyświetlania filmów dla 300-osobowej publiczności.

Pokazy odbywają się cyklicznie w czwartki o godzinie 19.00. Srdecznie zapraszamy!

Znajdź DKF Overground na

Koordynator Paweł Dobrzański

pawel.dobrzanski@nzs.org.pl