29 listopada – „Niezatańczone Tango” w Teatrze Polskim

29 listopada Bardzo Kulturalna Komisja wraz z Sympatykami wybrała się na spektakl pt. „Niezatańczone Tango” w Teatrze Polskim w Warszawie wyreżyserowany przez Grażynę Barszczewską.

Sztuka przedstawia historię Syna (Dominik Łoś) oraz Matki (Grażyna Barszczewska). Syn po śmierci Matki przyjeżdża do rodzinnego domu, by w nim posprzątać oraz wyrzucić stare rzeczy. Paradoksalnie jednak to nie on, lecz właśnie jego Matka (a raczej synowskie wyobrażenie) jest główną bohaterką całej sztuki oraz jej narratorem. Mamy okazję dzięki jej opowiadaniom poznać całą historię jej i jej rodziny, poczynając od opisów stania w kolejce w PRL-u, przez chorobę męża, aż po wyjazd Syna z domu i założenie przez Matkę swoistego pensjonatu w domu. „Niezatańczone tango” jest próbą rozliczenia się z przeszłością i pogodzenia się Syna ze śmiercią najważniejszej kobiety w jego życiu, czego symbolem jest końcowy tytułowe tango tej dwójki.

Spektakl jest wzruszającą podróżą w przeszłość, pełną humoru oraz pozbawioną patosu, dotykającą tak ważnego i wrażliwego tematu, jakimi są relacje pomiędzy synami a ich matkami.