Spektakl – „3x Mrożek” w Teatrze Polskim

W maju Bardzo Kulturalna Komisja miała okazję pójść na długo wyczekiwany spektakl pt „3X Mrożek” w Teatrze Polskim. Są to trzy sztuki wybitnego dramatopisarza Sławomira Mrożka wystawione jednego wieczoru, a ich tytuły to „Karol”, „Na pełnym morzu” i „Zabawa”. Wystawione były również w tej kolejności.

Pierwszy z nich opowiadał o smutnych losach pewnego optyka, do którego trafił wnuczek z dziadkiem. Starszy z nich opętany jest myślą o zastrzeleniu mistycznego Karola. Nie wiadomo kim jest, ani co zrobił, jedynie dziadek może go rozpoznać i na pewno, ale to na pewno się nie pomyli. Oczywiście mając stosowny to tego działania ekwipunek na podorędziu, plan wydaje się być trywialny, ale jest jeden szkopuł – dziadek nie widzi.

Później zaś przenosimy się na tratwę trzech rozbitków. Słońce jasno świeci, a głód powoli zaczyna doskwierać coraz bardziej i bardziej. Zapasy skończyły się już jakiś czas temu. Chudy, średni i gruby w obliczu bezradności w poszukiwaniu jedzenia zaczynają patrzeć po sobie… Na początku mówią piękne slogany, urządzają głosowania, ale z każdą sekundą sytuacja staje się coraz bardziej napięta.Na końcu „Zabawa”. Trzech mężczyzn stoi przed wejściem do remizy w oczekiwaniu na, jakoby nie było zabawę. Lecz nie dość, że jest cicho to jeszcze, zamknięte i pomimo kołatania nikt nie chce otworzyć. W końcu postanawiają sforsować drzwi, lecz to co znajdują w środku i wnioski do jakich dochodzą wcale ich nie uspokajają.Wszystkie trzy przedstawienia były perfekcyjnie zagrane i a zarazem okraszone typowym dla Mrożka absurdalnym humorem. Gorąco polecamy.