Wystawa „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”

W czwartek piątego października pomimo deszczowej pogody Bardzo Kulturalna Komisja NZS SGH wraz z jej sympatykami wybrała się na zwiedzanie Muzeum nad Wisłą przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, gdzie wraz z przewodnikiem przeszła obecnie prezentowaną tam wystawę pod tytułem: „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”.

Oskar Hansen (ur. 1922; zm. 2005) był architektem, artystą teoretykiem i pedagogiem. Wraz z żoną, Zofią Garlińskią-Hansen (ur. 1924; zm. 2013) stworzył teorię formy otwartej, według której „artysta przez artefakt artystyczny, nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki, lecz buduje możliwość kontekstu i interpretacji”. Hansen był także autorem Linearnego Systemu Ciągłego.

Wystawa przedstawiona w muzeum miała charakter zbioru oryginalnych dzieł zarówno pary Hansenów, jak i uczniów samego artysty. Była pełna różnego rodzaju szkiców czy projektów koncepcyjnych, których poziomu szczegółowości czy innowacyjności nie powstydziłoby się wielu współczesnych polskich architektów. Szczególną jednak naszą uwagę przykuł jeden element wystawy, a mianowicie nowy plan miasta według Oskara Hansena. Według tej teorii miasto miałoby być zbudowane na specjalnych balkonach bądź tarasach, na których mieszkańcy budowaliby swoje domy, a ulice i lokale usługowe znajdowałyby się pod nimi. Jest to idylliczny obraz miasta, gdzie ludzie mieliby równe szanse, równy dostęp do światła i przestrzeni, ale czy tak na prawdę realny do osiągnięcia?

Cała wystawa, którą udało nam się przejść z przewodnikiem wywarła na nas bardzo duże wrażenie i można ją polecić praktycznie wszystkim ludziom lubiącym sztukę otwartą, warto jest mieć jednak na uwadze, żeby poświęcić wystawie trochę więcej czasu, aby w pełni nacieszyć się każdym jej kawałkiem.