Spacer tematyczny „Śladami żydowskiej muzyki” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W ubiegłą niedzielę, 7 maja, spotkała Bardzo Kulturalną Komisję przyjemność zwiedzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz wystawy „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”.

W trakcie naszego spaceru wspólnie z przewodnikiem, zwiedzając nowoczesną, multimedialną wystawę stałą zapoznaliśmy się z bogatą i barwną kulturą żydowską rozwijająca się na ziemiach polskich na przestrzeni wielu wieków. Szczególnie pasjonująca okazało się przybliżenie specyfiki środowiska Chasydów polskich, istniejącego do dziś, a także postaci mistycyzmu żydowskiego.

Natomiast na wystawie czasowej „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu” mieliśmy okazję posłuchać muzyki kantoralnej, która dzięki gramofonowi upowszechniła się w domach żydowskiej klasy średniej, piosenek teatru jidysz, znanych na całym świecie popularnych utworów z filmów, rewii i musicali, jazzu, folku i mocnych kawałków punkowych buntowników.

Te utwory nie zawsze były żydowskie (często żydowskie nie były wcale), ale stanowiły odzwierciedlenie żydowskiego doświadczenia w XX wieku, na które składało się m.in. zaangażowanie w różnorodne ruchy artystyczne i polityczne, emancypacja i asymilacja. Z drugiej strony, w płytowych zapisach widać także starania o podtrzymanie pamięci i żydowskiej tradycji, nieraz w formie śmiałych muzycznych eksperymentów.