Podsumowanie cyklu „Podróże na (Pół)Księżyc” DKF Overground

24 listopada i 1 grudnia dzięki DKF Overground mieliśmy okazję przyjrzeć się kulturze Bliskiego Wschodu bez uprzedzeń. Cykl filmów poświęconych tematyce islamu składał się z dwóch kontrastujących ze sobą filmów, a każdy wniósł coś innego.

 

Wieczór 24 listopada upłynął nam głównie pod znakiem współczucia i poczucia niesprawiedliwości, choć nie zabrakło momentów śmiechu. Tak skrajne emocje wywołał zwycięzca 13. Edycji Watch Docs – „Za kratami nie nosimy burek”. Dokument Nimy Sarvestianiego porusza bowiem trudną tematykę roli kobiety w islamie. W filmie wchodzimy w świat afgańskich więźniarek, dla których wolność nie do końca znaczy to samo, co w naszej kulturze…

Dla równowagi 1 grudnia obejrzeliśmy „Cztery lwy” – wyróżnioną nagrodą BAFTA komedię w reżyserii angielskiego komika – Christophera Morrisa, która żartobliwie podchodzi do tematu islamskich „męczenników za wiarę”. Śledząc losy Omara i jego przyjaciół, na widowni wciąż słychać było szczery śmiech. Mimo zabawnej formy, film podejmuje dość kontrowersyjny temat – wszak co roku w tego rodzaju zamachach ginie ponad 4 tysiące osób.

Oba spotkania zakończyły się owocną dyskusją. Na uwagę zasługuje zwłaszcza druga część cyklu, gdy gościem była dr. hab. Katarzyna Górak – Sosnowska – religioznawczyni i specjalistka w dziedzinie kultury Bliskiego Wschodu. Obecność pani Górak-Sosnowskiej przyciągnęła licznych zainteresowanych i wkrótce rozmowa nabrała szybkiego tempa, jednak nasz gość cierpliwie odpowiadał nawet na najtrudniejsze pytania. Cykl zachęcił również wiele osób do podzielenia się swoimi doświadczeniami, co tylko urozmaiciło oba spotkania.